top of page

  10 przykazań    na najbliższe dwa tygodnie   :

1. WYKORZYSTAJ CZAS NA REALIZOWANIE SWOICH PASJI I ZAINTERESOWAŃ  !

 

2. BAW SIĘ TYLKO W MIEJSCACH PRZEZNACZONYCH DO ZABAWY!

 

3. NIE ŚLIZGAJ SIĘ NA ZAMARZNIĘTYM STAWIE LUB RZECE!

 

4. NIE ZJEŻDŻAJ NA SANKACH W POBLIŻU ULIC!

 

5. NIE DOCZEPIAJ SANEK DO SAMOCHODU!

 

6. NIE UFAJ OBCYM OSOBOM, NIE CZĘSTUJ SIĘ NICZYM OD OSÓB, KTÓRYCH NIE ZNASZ I KTÓRYM NIE UFASZ!

 

7. SPĘDZAJ CZAS NA ŚWIEŻYM POWIETRZU, NIE PRZED KOMPUTEREM CZY TELEWIZOREM!

 

8. UBIERAJ SIĘ ODPOWIEDNIO DO POGODY!

 

9. ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO !

 

10. JEŚLI ZOSTAJESZ W DOMU SAM, NIE OTWIERAJ DRZWI NIEZNAJOMYM !

    „W dniu Waszego święta”

Babciu, Dziadku,w dniu Waszego święta, życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta. Wy zawsze wszystko najlepiej wiecie, smutno by było bez Was na świecie. Uczycie kochać, być dobrym, uczciwym, życzliwym, uczynnym, ciepłym i wrażliwym. Bardzo, bardzo Was za to kochamy   !!!!

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 

JUŻ NIEDŁUGO FERIE !!!

  

Zima to pora niełatwa dla tych gatunków polskich ptaków, które nie odlatują do ciepłych krajów.

 

Przeczytajcie, jak można pomóc ptakom przetrwać mrozy.

 

Jakie gatunki karmimy w Polsce?

 

Ptaki, które najczęściej dokarmiać można w mieście to m.in. wróble domowe, mazurki, sierpówki, sikory bogatki i modre. W ogródkach działkowych czy poza miastem, bliżej lasów, pojawiają się zimą wygłodniali przedstawiciele takich gatunków jak: dzwoniec, grubodziób, sikorka uboga, sójka, czyżyk, trznadel, kos, dzięcioł, a także zięba i rudzik (dwa ostatnie teoretycznie nie zimują, zdarzają się jednak pojedyncze sztuki, które zostają w Polsce. W większych miastach zimą czasami można też zobaczyć szpaki, które grupowo rezygnują z odlotu w cieplejsze rejony.

Kiedy, jak często, ile?

Ptaki dokarmiamy od listopada do marca włącznie, niezależnie od pogody, zwiększając dawkę w przypadku silnych mrozów. Ilość pokarmu należy ustalać na podstawie obserwacji: dosypywać go w momencie, kiedy się skończy. Ptaki jedzą najczęściej rano i przed wieczorem. Ważna zasada: W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania. Kilkukrotne dostarczenie pożywienia powoduje ,  że ptaki przyzwyczają się do miejsca jedzenia. Przerwanie dokarmiania spowoduje ,  że głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie. Okazując wsparcie, uzależniamy od siebie ptaki, dlatego raz rozpoczęte dokarmianie ptaków należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny.

Czym można dokarmiać ptaszki?

Dobór karmy, którą podsuniemy zmarzniętym ptakom nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je spleśniałym chlebem albo zepsutymi warzywami. Resztki tego rodzaju powodują choroby, a nierzadko też śmierć ptaków. Dla sikorek najlepszy będzie tłuszcz, najlepiej w postaci surowej słoniny, smalcu czy łoju wołowego. Jeśli chodzi o ziarno, najprościej jest kupić mieszankę dla kanarków i papużek, zawierającą proso, siemię lniane, kanar, rzepik, konopie, słonecznik, ew. owies czy pszenicę. Z takiego zestawu każdy ptak wybierze to, czego potrzebuje. Można też kupować hurtowo płatki owsiane czy inne ziarna, dostępne  na targowiskach miejskich . 

 Karmnik 

 

Niezwykle ważną sprawą jest prawidłowa konstrukcja karmnika. Niezbędny jest w nim daszek chroniący pokarmy przed opadami atmosferycznymi i osłona przed zachodnim oraz północnym wiatrem. Jednocześnie musi zapewniać swobodny dolot i odlot (ucieczkę!). Konieczna jest w nim też wysuwana, łatwa do umycia podłoga. Karmniki bez wysuwanej podłogi sprawiają, że trudno w nich utrzymać higienę, a ptaki zjadają pokarm zanieczyszczony odchodami poprzednich biesiadników. Nic dobrego z tego wyniknąć nie może. Dlatego wiele ptaków zaraża się w karmnikach niebezpiecznymi dla nich bakteriami i pasożytami.

W KRĘGU TAJEMNIC ......

 Dlaczego śnieg jest biały ?

  •  Białe substancje odbijają prawie całe światło, które na nie pada. Ze śniegiem sprawa jest znacznie ciekawsza: tak naprawdę śnieg nie jest biały, ale przeźroczysty. Ludziom wydaje się, że śnieg jest biały ze względu na to, że odbija wielką ilość światła. Dzieje się tak za sprawą kryształków śniegu, które tworzą śnieżne gwiazdki. Kiedy pada śnieg tych gwiazdek jest bardzo dużo. Jeżeli kryształów śniegu jest dużo, to odbijają one więcej światła i dlatego z daleka śnieg wydaje się biały.

Co to jest lawina?

 

  • Lawina to masy śniegu zsuwające lub staczające się z dużą prędkością ze stoku górskiego. Tworzy się ona po obfitych opadach śniegu albo w czasie odwilży, kiedy śnieg staje się mokry i bardzo ciężki.

 

 Dlaczego pod koniec zimy dni są coraz dłuższe?

  • Nie zawsze tyle samo światła słonecznego dociera na ziemię. Zimą, kiedy słońce jest nisko, jego wędrówka po niebie jest krótsza niż latem. Dni są wtedy krótkie, a noce długie. Wraz z końcem zimy słońce zaczyna wyżej świecić na niebie i dni stają się coraz dłuższe.

 

 Dlaczego widzimy swój oddech, gdy jest zimno?

  • Podczas wydechu, napełniasz powietrze parą wodną. Jeżeli powietrze jest bardzo zimne, para wodna zamienia się w miliony maleńkich kropelek wody i wygląda jak niewielka chmura. Dlatego w zimny dzień możesz zobaczyć swój oddech.

 Nadeszła zima  – ptaki potrzebują Twojej pomocy !

14 luty - WALENTYNKI 

Czternastego lutego to dzień, kiedy ludzie wyznają sobie miłość, a jeśli nie są zakochani, to życzą sobie i innym, aby miłość w końcu ich spotkała.  Z roku na rok wymyślamy coraz to inne metody na złożenie walentynkowych życzeń. Najpopularniejszym sposobem są oczywiście kartki walentynkowe. Na kartce powinniśmy umieścić oryginalne i płynące prosto z serca wiersze lub inny rodzaj życzeń walentynkowych.  Mile widziane są też kwiaty, które są idealnym podarunkiem walentynkowym dla kobiety. Obok kwiatów możemy sprawić przyjemność innym, drobnym lub większym, prezentem na walentynki. Każdy podarek ucieszy w ten dzień, czy to będzie elegancki wisiorek czy maskotka. Bardzo powszechne stało się dawanie słodyczy, dlatego od kilku lat można kupić specjalne słodycze walentynkowe, np. bombonierki w kształcie serca lub tabliczki czekolady z amorkami. Symbolem walentynek od lat jest oczywiście serce, które na długo wpisało się jako element walentynkowych tradycji w Polsce. W dzień św. Walentego, a nawet już kilka tygodni wcześniej, serca są właściwie wszechobecne: przyozdabiają sklepowe witryny, widnieją na pluszakach, kartkach, słodyczach, są wplatane w wiązanki kwiatowe, wysyłamy jest nawet poprzez krótkie wiadomości np.  SMS czy MMS.  
 
Walentynki to wyjątkowe święto, i ważne jest to -by  być w tym dniu z ludźmi  których darzymy miłością i przyjaźnią  .

Wszystkim życzymy , aby mieli wokół siebie samych życzliwych ludzi !


SZANUJMY i UŚMIECHAJMY SIĘ DO SIEBIE !!!  

bottom of page