top of page

                          „11 listopada”


W historii Polski, tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,
by przez szacunek dla przeszłości
ten dzień na zawsze dla Polaka
pozostał Dniem Niepodległości.

„Ponad 100 lat”
Ponad sto lat cierpienia, zwątpienia, upokorzenia.
Ponad sto lat, gdy polskie słowa zastępowała
rosyjska i niemiecka mowa.
Ponad sto lat zaborców woli,
praw i nakazów polskiej niewoli.
Ponad sto lat marzeń o wolności i sprawiedliwości, niepodległości.
Ponad sto lat powstańczych zrywów.
I przyszłą wolność.
Ta wytęskniona, wymarzona i wywalczona.

 B. Brykczyński


W naszej szkole 8 listopada 2017 roku odbyło się Narodowe Święto Niepodległości. Dzień wcześniej   z wielkim zaangażowaniem przygotowywaliśmy się do niego . Podzieleni zostaliśmy na grupy : 

  • tańce

  • grupa plastyczna 

  • grupa historyczna

  • pieśni   patriotyczne


by w dniu tak szczególnym wspólnie świętować naszą niepodległość . 

08-11-2017

16-11-2017

Unknown Track - Unknown Artist
00:00 / 00:00

 Obejrzeliśmy   w Kinie Rejs film "Tarapaty"

Przyjaźń to wcale nie jest taka prosta sprawa i Julka dobrze o tym wie. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania - nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń .

        ZACHĘCAMY DO OGLĄDANIA !

08-12-2017

Byliśmy  z naszą wychowawczynią  na słupskim  lodowisku. Było suuuuper! Wielu z nas jeździło pierwszy raz na łyżwach! Powtórzymy tę przygodę w styczniu!

2017-12-17

Miło nam poinformować, że nasza koleżanka     HANIA WAWROWSKA dostała nagrodę w konkursie MSU na NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO BOŻONARODZENIOWE.W konkursie udział wzięło 36 uczniów z klas 1-7. 

22.12.2017 

22 grudnia 2017 roku był  dla nas dniem wyjątkowym, bo spotkaliśmy się na Klasowej Wigilii. Chcieliśmy złożyć sobie świąteczne życzenia i podzielić się opłatkiem z koleżankami i kolegami z klasy. 
Uroczystość odbyła się w udekorowanej świątecznie sali C 10, gdzie spotkaliśmy    się z naszą panią na pierwszej lekcji. Cała klasa włączyła się w przygotowanie wigilijnego stołu, by był on pięknie przybrany. Lśnił na nim śnieżnobiały obrus,  zdobił   go śliczny    wianek. Na stole znajdowały się  różne słodkości, przygotowane przez nas, nasze mamy i babcie: pyszne  ciasta,  ciasteczka, pierniczki oraz pomarańcze, mandarynki   i    banany .   Nasza wychowawczyni rozpoczęła uroczystość  składając wszystkim uczniom ciepłe życzenia.    Nasze odświętne ubrania   i     niezwykła atmosfera podsyciły ciepło „klasowego ogniska”. Jak nakazuje tradycja przed posiłkiem należy się z każdym przełamać opłatkiem i złożyć życzenia zdrowia i pomyślności.     Było nam wesoło i miło. 
Na pewno wszyscy będziemy mile wspominać te święta. 

Hej kolęda, kolęda! 

Czy wiesz, że określenie "kolęda" wywodzi się z tradycji rzymskiej?
Pierwszy dzień każdego miesiąca nosił nazwę calendae. Szczególne znaczenie miały calendae styczniowe, kiedy to konsulowie prawnie obejmowali swój urząd w całym imperium rzymskim.
Po reformie kalendarza zatwierdzonej przez Juliusza Cezara - stąd "kalendarz juliański", pierwszy dzień stycznia uznano za początek roku administracyjnego. W Rzymie obchodzono to szczególnie uroczyście, odwiedzano się wzajemnie, obdarowywano podarkami, śpiewano okolicznościowe piosenki. 


Czy wiesz, że kolęda pierwotnie była radosną pieśnią noworoczną?

Dopiero po pewnym czasie, kolęda przyjęła formę pieśni bożonarodzeniowej. Trudno dziś ustalić dokładnie czas, kiedy pierwsze kolędy pojawiły się w Polsce. Najdawniejsze, pochodzą z XV wieku, a najpopularniejsza z nich to kolęda "Anioł pasterzom mówił". Przekazywano je z pokolenia na pokolenie. Kolędy powstawały dzięki twórcom anonimowym. Tłumaczono je często z łaciny lub z języków krajów sąsiedzkich. Kiedy wynaleziono druk, drukowano je, a zbiory kolęd nazywano kantyczkami - od łacińskiego słowa cantare "śpiewać". 

Największy rozkwit kolędy datuje się na wiek XVII i XVIII (czas oświecenia). Niektóre kolędy autorskie znane są do dziś: Przybieżeli do Betlejem pasterze - J. Żabczyca, Bóg się rodzi - F. Karpińskiego.
Wigilia wywodzi się z łacińskiej terminologii wojskowej i oznacza "wartę, nocną straż żołnierzy". 
Później w Kościele katolickim, był to czas oczekiwania na narodziny. Dopiero po wigilii śpiewano kolędy. Dziś kolędy śpiewa się już podczas wigilii.

Pasterka czyli uroczysta msza św. odprawiana w kościołach całej Polski w noc Bożego Narodzenia jest zasadniczym punktem wszystkich zwyczajów powiązanych z obchodami przyjścia Chrystusa na świat. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa pastor - "pasterz" i związana jest z legendą o wezwaniu pasterzy do Groty Betlejemskiej. Od tego słowa pochodzi pastorałka - kolęda o narodzeniu Chrystusa. 
Czy w dzisiejszych czasach praktykujemy śpiewanie kolęd w naszych domach? 

Z kolejnymi świętami tradycja śpiewania kolęd ograniczała się do wspólnego siedzenia przy stole i słuchania ich jedynie w telewizji lub innego odtwarzacza.
Piękna tradycja śpiewania kolęd zanika
Tradycja ta wygasła, a kolędy śpiewają nieliczni, przeważnie starsi członkowie rodziny. 

A jak jest w waszych domach i rodzinach?
Dziś jest to święto obchodzone bardzo emocjonalnie, bez względu na światopogląd czy przekonania religijne - kupujemy prezenty, przygotowujemy kolejne dania, przystrajamy choinkę i świąteczny stół. "Zapala się" pierwsza gwiazdka na niebie i zaczynamy wigilię czyli czuwanie - zgodnie z tłumaczeniem z łaciny. To oczekiwanie "na narodziny maluśkiego”.

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klas    IV     którzy wraz z   zespołem przygotowali przedstawienie jasełkowe.  Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, rodziców, aniołów i dzieci .    Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie  pozostałych   klas i    nauczyciele  .

12-01-2018

                                                 

Pierwsza pomoc na lekcji wychowania fizycznego


   W piątek  12-01-2018 w czasie lekcji wychowania fizycznego nasza klasa uczyła się  o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie ćwiczyli  na fantomach . 
   Zajęcia były ciekawe i wzbudziły dużo emocji. 

  Może uratujemy komuś życie, gdy będziemy wiedzieć, jak to trzeba zrobić.

14-01-2018

                                                      „SIĘ DZIAŁO!”

 

 

 

                      26. Finał WOŚP w Szkole Podstawowej      NR 5                                                                                       w Słupsku

Znane słowa brzmią: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”, dlatego też społeczność szkolna jest niezwykle dumna i wzruszona, że   kolejny raz mogła być częścią tej wspaniałej akcji niosącej  pomoc tak wielu ludziom - starszym i młodszym. Celem tegorocznej zbiórki było pozyskanie środków finansowych dla wyrównania szans w leczeniu noworodków .

A jak wyglądał 26 Finał WOŚP w naszej szkole ? 

 „Oj, się działo!”.  

 

 

Choć pogoda nie dopisała, za oknem ziąb , serca wszystkich obecnych w budynku szkoły były gorące i otwarte. Główna impreza rozpoczęła się o godz. 14:00 .Wśród gości znaleźli się uczniowie, rodzice, Dyrekcja  i oczywiście nasi wspaniali nauczyciele . Na początek uczniowie klas V zaśpiewali piosenkę „Hey Brother” .
 W dalszej części programu prawdziwym hitem okazały się pokazy tańca FRAJDY i Osiedlowego Klubu KWADRAT . 
Zebrani w szkole  podziwiali również  eksperymenty klas 5 i 7 oraz występy wokalne klas 4 i 6. Przeplatane to wszystko było   licznymi aukcjami gadżetów przekazanych przez przyjaciół WOŚP np.: licytowano tort ze słupskiej cukierni MUSZELKA  , Aeroklub Słupski zaoferował licytację przelotu nad Słupskiem dla jednej osoby, zaś restauracja Słupskie Smaki na licytację wystawiła obiad dla dwóch osób, a znany biegacz Jan Huruk przekazał na licytację swoje trofea zdobyte w trakcie licznych zawodów, w których brał udział podczas swojej bogatej kariery .


Mnóstwo  przedmiotów  przeznaczonych  do licytacji znalazło swoich nowych właścicieli-hojnych darczyńców o dobrych sercach. 
Mogliśmy również skorzystać z porad dietetyka , przyjrzeć się pierwszej pomocy przedmedycznej ,zobaczyć  galerię zabytków techniki, kupić  świeczki zapachowe wykonane  przez uczniów 7d, zagrać w tenisa stołowego lub bilarda  ,zabawić się z klubem COOLTURKA ,bądź wziąć udział w Pchlim Targu .

Wszyscy obecni mieli także możliwość skosztowania pysznych domowych ciast. Te niepowtarzalne smakołyki, przygotowywane przez naszych rodziców mają wielu zwolenników zarówno wśród dorosłych jak i dzieci.      

 

Do zobaczenia za rok!
 

14.02.2018

♥ Walentynki w naszej klasie ♥    

BYŁO SŁODKO , OJ SŁODKO .
 Dostaliśmy lizaki od naszej Pani w kształcie :

                 "ZAMIEŃ SMARTFONA NA KOSTKĘ RUBIKA" 

               REKORD Szkoły w Układaniu Kostki Rubika


17-04-2018 odbyły  się w naszej szkole  Mistrzostwa Szkoły w Układaniu Kostki Rubika.  Konkurs polegał na ułożeniu sześciennej kostki na czas. Mamy Mistrza, został nim Eryk Nejman z klasy 7D  , ułożenie kostki zajęło mu 49.5 sekundy. Naszą klasę reprezentowali: Igor Krzeszowski , Marek Orłowski oraz Marcel Lipiński. Nad organizacją i przebiegiem zawodów czuwali nasi nauczyciele od informatyki Pan Andrzej Chojnacki i Pan Piotr Ceranowski.
Już za rok kolejne Mistrzostwa, więc pora rozpocząć treningi.


Ciekawostki o słynnej kostce :

 

Ta zabawka logiczna to wyzwanie dla największych mózgowców. Dzisiaj nie wypada odmówić rywalizacji z wynalazkiem Ernő Rubika z 1974 r.
W 1976 r. taką samą kostkę skonstruował i opatentował w Japonii inżynier Terutoshi Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik po raz pierwszy układał kostkę przez miesiąc.

Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor.
Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub ten umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek kostki.


Istnieją różne metody układania kostki. Istnieje również wiele odmian i modyfikacji kostki.
Liczba kombinacji różnych ułożeń oryginalnej kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony. Pierwszy zanotowany wynik układania kostki Rubika 3x3x3 z 1980 roku wynosi 54 sekundy.
Każde ułożenie można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach (choć zazwyczaj wystarczy 15-19 ruchów).

Najmniejsza na świecie kostka Rubika liczy 6 mm .

Rekord w układaniu kostki rubika na czas należy do : … robota. Poradził sobie z zabawką w mniej niż 3,5 sek. 

Najdroższa kostka Rubika nazywa się Masterpiece Cube i została wykonana przez prestiżowy salon jubilerski Diamond Cutters International z okazji 15-lecia kostki Rubika. Wykonana z litego złota, wysadzana 22,5 tys. ametystami, 34 tys. rubinów i 34 tysiącami szmaragdu warta jest 1,5 mln dol. 

Ćwiczenie kombinacji na kostce rozwija refleks, zdolność szybkiego reagowania i myślenia.

bottom of page